جستجوی سایت
Filters
بستن

اثر انگشت بجای پول

دوشنبه 20 ارديبهشت 1395

اثر انگشت بجای پول

با شروع تابستان امسال، دولت ژاپن سیستمی را که در آن گردشگران خارجی با استفاده از اثر انگشت خود قادر به بررسی هویت، خرید و پرداخت در فروشگاه‌ها خواهند بود، تست می‌کند. با توجه به نزدیک شدن به المپیک و پارالمپیک 2020 توکیو، دولت ژاپن امیدوار است بتواند برای افزایش تعداد گردشگران خارجی و پیشگیری از وقوع جرم با استفاده از این سیستم، ضرورت حمل پول نقد یا کارت‌های اعتباری برای کاربرانرا از بین ببرد.

در این طرح آزمایشی با ورود توریست‌های خارجی، اثر انگشت و تمام اطلاعات دیگر مانند اطلاعات کارت اعتباری و شناسایی در فرودگاه‌ها، فروشگاه‌ها و بسیاری از مکان های دیگر ثبت می­گردد.

گردشگران علاوه بر تایید هویت خود علاوه برای استفاده از معافیت مالیاتی، می‌توانند با فشار دادن دو انگشت برای عبور از گیت‌های امنیتی استفاده کنند. کاروان‌ها و هتل‌ها برای اجاره‌ی اتاق، گذرنامه‌ افراد را دریافت می‌کنند که استفاده از این طرح می‌تواند جایگزین مناسبی برای گذرنامه و سایر مدارک شناسایی باشد. 300 مغازه، هتل، رستوران و مکان‌های دیگر، برای اولین فاز این طرح آماده شده‌اند؛ و تمامی آنها در نقاط مهم گردشگری [1]واقع شده‌اند.

دولتمردان ژاپنی تا سال ۲۰۲۰ به ۴۰ میلیون توریست خارجی نیاز دارند تا در شهرهای ژاپن گردش کنند. با اجرای این طرح ژاپنی‌ها می‌توانند تکنولوژی پیشرفته کشورشان را در زمان برگزاری بازی‌های المپیک و پارالمپیک 2020 به نمایش گذاشته و توریست‌های بیشتری جذب کنند. تنها مشکلی که باعث نگرانی می‌شود، بحث امنیت است. دولت زاپن قصد دارد از این اطلاعات برای ردیابی حرکت توریست‌ها بهره ببرد تا بتواند هجوم افراد را مدیریت کند. البته وعده داده شده است که این اطلاعات مخفی باقی بماند. در نهایت باید گفت که این طرح می‌تواند به روند ورود افراد به سالن‌های مسابقات و رویداد‌های مشابه، سرعت ببخشد و علاوه بر کنترل مباحث امنیتی جهت سهولت در کارها مورد استفاده قرارگیرد.

منبع: ژاپن نیوز http://the-japan-news.com/news/article/0002859676

 

[1] Hakone, Kamakura, Yugawara in Kanagawa Prefecture & Atami in Shizuoka Prefecture