جستجوی سایت
Filters
بستن

فناوری هایپرلوپ

دوشنبه 27 ارديبهشت 1395

فناوری هایپرلوپ

هایپرلوپ (Hyperloop) یکی ازجدیدترین تکنولوژی­های موجود در دنیاست که با سرعت به تحقق خواهد رسید. ایده این تکنولوژی‌ یک سیستم لوله‌کشی شده با شرایط خلاء و کپسول‌هایی که مسافران درون آن‌ها قرار می‌گیرند، می‌باشد. با استفاده از این تکنولوژی می‌توان با سرعت میانگین ۹۶۲ کیلومتر در ساعت حرکت نمود. برای مثال در مورد مسیر 570 کیلومتری بین لس آنجلس تا سان فرانسیسکو، تخمین‌ها حکایت از طی این مسیر در بازه‌ی ۳۵ دقیقه دارند. البته بیشترین سرعت در این مسیر حدود ۱۲۲۰ کیلومتر در ساعت پیش‌بینی شده است. این طرح توسط ایلان ماسک بنیانگذار شرکت‌هایی همچون تسلا موتورز، پی‌پل، و اسپیس‌اکس مطرح شده است.

هدف پیاده سازی و کاربردهای هایپرلوپ:

هدف از پیاده‌سازی این سیستم، کاهش زمان مورد نیاز برای سفر بین شهرها است. در مقایسه با سیستم‌های ریلی نیز، استفاده از تکنولوژی هایپرلوپ بسیار اقتصادی‌تر به نظر می‌رسد. این تکنولوژی عاری ازمشکلات ناوگان ریلی و قطارها می‌باشد. به عنوان مثال می‌توان به انرژی باد اشاره کرد که با تاثیر منفی بر روی حرکت قطار از سرعت آن می­کاهد. کارآفرینانی نظیر Ahlborn با توسعه‌ی ایده‌ی مطرح شده توسط ایلان ماسک در پی پیاده‌سازی این طرح به عنوان یک ایده‌ی تجاری می‌باشند. در حال حاضر، کمپانی HTTدر حال آماده کردن زمینه‌های مختلف جهت آغاز فرآیند پیاده‌سازی پروژه است. به همین منظور، HTT پیمانکارانی را برای ساخت مسیر‌های مورد نیاز انتخاب خواهد کرد.

Ahlborn در این خصوص بیان گفته است: "در حال حاضر ما همه‌ی موقعیت­ها و شرایط را در Quay Valleyبررسی کرده و سعی داریم تا به صورت مداوم راه‌های نوینی را برای کاهش هزینه‌ها و همچنین بهبود عملکرد سیستم پیدا کنیم. این کار هرچند نمونه‌ا‌ی توسعه یافته در Quay Valley با طول ۸ کیلومتر می­باشد، امکان رسیدن به سرعت ۸۰۰ کیلومتر در ساعت را فراهم می­کند." با این حال این الگوی کوچک می‌تواند تجربیات و جزئیات باارزشی را برای ساخت مسیرهای طولانی‌تر در اختیار HTT قرار دهد.

 

فناوری هایپرلوپ

 

برنامه‌های توسعه هایپرلوپ:

شرکت دیگری در شهر لس‌آنجلس آمریکا بصورت مخفیانه در حال بررسی و توسعه طرح دیگری تحت عنوان "تکنولوژی هایپرلوپ" می‌باشد. هرچند که "ایلان ماسک" نقشی در توسعه‌ی این سیستم ندارد، اما وی در تلاش برای برگزاری مسابقه‌ای در سال آینده‌ی میلادی با هدف ارائه بهترین طرح پیشنهادی جهت پیاده‌سازی تکنولوژی نامبرده می‌باشد. در جریان این مسابقات تیم‌هایی که بتوانند بهترین کپسول‌ها را توسعه دهند، جوایزی را دریافت کرده و احتمالا جذب کمپانی‌هایی خواهند شد که در این حوزه فعال هستند.