جستجوی سایت
Filters
بستن

گذری بر اینترنت اشیا

اخیرا اینترنت اشیا یا همان IoT1 نُقل بسیاری از محافل تکنولوژی، آکادمیک و حتی اجتماعی شده است. به زبان ساده، اینترنت اشیا سیستمی از دستگاه‌های پردازشگر، مکانیکی و همچنین ماشین‌های دیجیتالی، اشیا، حیوانات و مردم بوده که هر یک با استفاده از یک شناسه‌ی یکتا در سیستم مشخص می‌گردند. همچنین، اجزای این سیستم قادرند بدون نیاز به تعامل انسان با انسان و یا ماشین با ماشین به ارسال اطلاعات بر روی یک شبکه بپردازند.

یک شی در سیستم اینترنت اشیا می‌تواند یک انسان با تلفن هوشمند، یک حیوان مزرعه با یک چیپ زیستی با عملکرد ترانسپوندری، یک خودرو با سنسورهای مختلف و یا هر شی طبیعی یا ساخته‌ی دست انسان که بتوان به آن آدرس IP اختصاص داد، باشد.

IoT با همگرایی فناوری‌های بی‌سیم، سیستم‌های میکرو الکترومکانیکی (MEMS2) میکروسرویس‌ها و اینترنت به وجود آمده است. این همگرایی باعث شده است دیوار میان فناوری عملیاتی (OT3) و فناوری اطلاعات (IT4) فرو ریخته و بدین ترتیب داده‌های ماشینی نامنظم مورد تحلیل قرار گیرند.

عبارت اینترنت اشیا اولین بار در سال 1999 و توسط کِوین اشتون5، بنیانگذار و مدیر اجرایی مرکز Auto-ID در MIT، مورد استفاده قرار گرفت. امروزه با کاهش هزینه‌های دستیابی به اینترنت و پیشرفت‌هایی که در زمینه مخابرات باند پهن و همچنین فناوری‌هایی مانند گوشی‌های هوشمند حاصل شده است، IoT بیش از پیش مورد توجه قرار گرفته و سرمایه‌گذاری‌های بسیاری در آن انجام شده است. شرکت تحلیل گارتنر6 تخمین زده است که تا سال 2020 حدود 26 میلیارد دستگاه IoT فعال وجود خواهد داشت. بنابراین تا سال 2020 حدود 26 میلیارد دستگاه وجود خواهد داشت که نه تنها با انسان‌ها تعامل داشته، بلکه در شبکه‌ی بزرگ IoT با یکدیگر نیز به تبادل داده خواهند پرداخت.

 

 

سوالی که مطرح می‌شود آن است که اساسا چرا باید به دنبال متصل کردن اشیا مختلف به یکدیگر بود؟ برای جواب به این سوال، سناریویی را در نظر بگیرید که در آن شما در حال رفتن به یک قرار ملاقات کاری هستید. در این سناریو و در چشم‌اندازی که IoT به دست می‌دهد، خودروی شما از پیش به تقویم کاری شما در دسترسی داشته و در آن روز بهترین مسیر را برای شما جهت رسیدن به قرار ملاقاتتان در نظر می‌گیرد. همچنین اگر ترافیک سنگینی بر سر راه شما باشد خودروی شما با یک پیامک طرف مقابلتان را مطلع خواهد کرد و به آن‌ها خواهد گفت که شما دیر به جلسه خواهید رسید. همچنین در یک سناریوی دیگر فرض کنید ساعت روی میزتان شما را ساعت 6 صبح از خواب بیدار کرده و درست در همان زمان پیغامی به سماور شما می‌فرستد تا چایی را برایتان دم کند. تقریبا در تمامی سناریوهایی که می‌توان در نظر گرفت، هدف بهبود کیفیت زندگی و بهینه‌تر نمودن عملکرد انسان می‌باشد. هر چند که تاثیرات IoT محدود به این موارد نبوده و می‌تواند بسیار فراتر از آن باشد.

حال شما می‌توانید با استفاده از قوه‌ی تخیل سناریوهای مختلفی را تصور کنید. شاید یکی از زیبایی‌های اینترنت اشیا همین باشد که کاربردهای آن تنها به قوه‌ی تخیل شما محدود است.

 

[1] Internet of Things

[2] Micro ElectroMechanical Systems

[3] Operational Technology

[4] Information Technology

[5] Kevin Ashton

[6] Gartner