جستجوی سایت
Filters
بستن

" PoWiFi " قابلیتی برای شارژ باتری وسایل مختلف از طریق WiFi

دوشنبه 20 ارديبهشت 1395

محققان دانشگاه واشنگتن راهی برای مهار انرژی امواج روتر‌های بی‌سیم یافته‌اند که از آن می‌توان برای شارژ کردن دستگاه‌هایی مانند دوربین و باتری‌های قابل شارژ استفاده نمود.

این سیستم که (PoWiFi (Power-over-Wi-Fi نام دارد؛ شامل دو جزء می‌شود: 1. روتر 2. سنسور‌های مخصوص. هدف این سنسور‌ها گرفتن قدرت فرکانس رادیویی RF و تبدیل آن به برق DC است. محققان توانستند خازن یک دوربین عکاسی کوچک را از فاصله‌ی 5 متری در 35 دقیقه شارژ کنند. آن‌ها همینطور موفق به شارژ 41 درصدی یک ردیاب تناسب اندام کوچک در دو ساعت و نیم شدند. البته نهایت توان یک واتی این سیستم، آن را برای شارژ نمودن تلفن‌های همراه غیر قابل استفاده می‌سازد زیرا تنها روشن نمودن تلفن همراه چیزی حدود یک وات توان لازم دارد. سیستم PoWiFi با اکثر مودم‌های موجود سازگاری دارد و می‌توان آن را با استفاده از یک بروزرسانی نرم ‌افزاری (بروزرسانی فریمورک) بدون اینکه خللی در روند اتصال مودم به اینترنت پیش بیاید، پیاده‌سازی نمود. همین طور امکان استفاده از اینترنت و شارژ کردن باتری به طور همزمان وجود دارد.

سامان نادری پاریزی محقق ایرانی و یکی از اعضای این تیم تحقیقاتی دانشگاه واشنگتن به همراه جانسون اسنیت در این خصوص اعلام کردند:

"اگر ما می‌خواستیم که از نهایت قدرت روتر برای شارژ استفاده کنیم، احتمالا وایرلس مودم آسیب می‌دید؛ زیرا شما همیشه مقداری انرژی‌ در کانال‌های روترتان داشتید. ما روتر را طوری بهینه‌سازی کردیم تا بدون آسیب وارد کردن به وای‌فای، بتوان به کمک سنسورها انرژی لازم برای شارژ باتری‌ها را تهیه کنیم. به جای استفاده از انرژی تنها یکی از کانال‌های مودم Wi-Fi، این انرژی را بین سه کانال مختلف تقسیم کردیم. تا بدین ترتیب بدون تاثیر گذاشتن روی عملکرد کانال‌ها‌ی دیگر از انرژی آن‌ها استفاده کنیم.برای آزمایش تاثیر این فناوری روی سرعت اینترنت محققان روترهای ایسوس مدل RT-AC68U را در شش ‌خانه تنظیم و از صاحبان آن‌ها در مورد سرعت اینترنت سوال کردند. چهار نفر از شش نفر تغییری را احساس نکردند و یک نفر نیز معتقد بود سرعت اینترنت بیشتر از قبل شده است!"

شرکت Energous نیز فناوری مشابه‌ای مانند فناوری دانشگاه واشنگتن دارد که قصد دارد در سال 2016 این فناوری را وارد بازار کند. هر چند، بر خلاف تکنولوژی دانشگاه واشنگتن، دستگاه کمپانی Energous قابلیت ارسال همزمان انرژی و اطلاعات (اینترنت) را ندارد.

 

 

 

منابع:

www.steamregister.com

 

www.sciencedaily.com

 

www.ee.washington.edu