جستجوی سایت
Filters
بستن

GPS در یک نگاه

امروزه فناوری ماهواره‌ای GPS توسط افراد زیادی برای مسیریابی در محیط‌های مختلف، از مسیرهای پیچیدۀ شهری گرفته تا جنگل‌ها و کوه‌ها، مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین سیستم GPS در تکنولوژی مسیریابی اتومبیل‌ها، تلفن‌های همراه، سیستم‌های کامپیوتری و بسیاری دیگر نیز حضور دارد. فناوری سیستم موقعیت‌یابی جهانی (GPS) نه تنها بر روی صنعت حمل و نقل، بلکه بر روی عملکرد بسیاری شرکت‌های دیگر در صنایع گوناگون تاثیر بسیاری داشته است.

برای تعیین موقعیت دقیق دستگاه (برای مثال موبایل یا وسیلۀ نقلیه)، دستگاه باید به گیرندۀ GPS مجهز باشد. این گیرنده اطلاعات را از ماهواره‌های GPS که به دور مدار زمین در حال گردش هستند دریافت می‌نماید. ماهواره‌های GPS اطلاعات مداری خود را همراه با اطلاعات مداری سایر ماهواره‌های موجود در شبکه و همچنین اطلاعات زمانی دقیق ارسال می‌نمایند. با استفاده ار این اطلاعات، گیرندۀ GPS می‌تواند مختصات دقیق خود را محاسبه کرده و این اطلاعات را به شکلی خواناتر به کاربر ارائه ‌دهد. سیستم‌های GPS می‌توانند اطلاعاتی کاملا زمان-حقیقی و به‌روز در مورد موقعیت‌های جغرافیایی به کاربران ارائه دهند. این اطلاعات می‌توانند در سیستم‌های مسیریابی و ردیابی برای موبایل‌ها و وسائل نقلیه مورد استفاده قرار گیرند. همچنین می‌توان از GPS برای به دست آوردن اطلاعات در مورد نقاط و محل‌های مختلف مانند رستوران‌ها، مراکز خرید، هتل‌ها و غیره استفاده نمود.

بسیاری از وسایل نقلیۀ جدید شامل ردیاب‌های پیشرفته هستند. این ردیاب‌ها محل فعلی وسیلۀ نقلیه را به یک سرور مرکزی فرستاده و بدین ترتیب از به سرقت رفتن خودرو جلوگیری می‌کنند. همچنین با استفاده از این سیستم پلیس و یا اورژانس می‌تواند در مواقع تصادف خودروی مورد نظر را به سرعت ردیابی نماید. یک ردیاب GPS از سه قسمت اصلی برای فراهم آوردن این اطلاعات در هنگام لزوم تشکیل شده است. اولین قسمت یک گیرندۀ GPS است که تقریبا در تمامی دستگاه‌های GPS پیدا می‌شود. این گیرنده با یک دستگاه ذخیرۀ اطلاعات که رکوردهای قبلی را برای یک مدت زمان از پیش تعریف شده ذخیره می‌کند و یک فرستنده، که با استفاده از تکنولوژی تلفن موبایل اطلاعات را به سرور می‌فرستد، ترکیب می‌شود.

بسیاری از تلفن‌های موبایل امروزه شامل یک ردیاب GPS بوده که اجازۀ موقعیت‌یابی سریع موبایل هنگام سرقت و یا گم شدن موبایل را می‌دهد. همچنین، از  این امکان می‌توان برای موقعیت‌یابی افراد استفاده نمود، بدین ترتیب پلیس قادر خواهد بود افراد گم شده را پیدا کند. لازم به ذکر است که ردیاب‌های موبایل نیز دقیقا مانند ردیاب‌های GPS وسایل نقلیه کار می‌کند.

بسیاری از پیشرفت‌های به دست آمده در زمینۀ GPS در سال‌های اخیر به چگونگی دریافت سیگنال و موقعیت‌یابی دستگاه GPS با دقت و سرعت بیشتر مربوط می‌شود. با این حال برخی دانشمندان و مهندسان بر آنند تا روشی برای متغیر نمودن نرخ به‌روز‌رسانی برای دستگاه‌های GPS شخصی بیابند. این روش به دستگاه اجازه خواهد داد تا تنها در صورت ایجاد تغییرات قابل توجه در مکان کاربر اطلاعات جدید را به سرور مرکزی ارسال نماید و اگر تغییر مکان کاربر چندان قابل توجه نبود، به ذخیرۀ انرژی بپردازند و بدین ترتیب بتوانند برای مدت زمان بیشتری به ارسال اطلاعات ادامه دهند. اهمیت این موضوع در زمان بروز تصادف و یا گم شدن افراد بسیار پررنگتر است چرا که با بیشتر شدن زمان ارسال اطلاعات می‌توان تفاوت بزرگی در احتمال پیدا نمودن افراد ایجاد کرد. این پیشرفت‌ها در آینده بر اهمیت GPS در زندگی روزمره خواهد افزود.